Muzeum UKW

Europejska Noc Muzeów 2023 r.

13 maja 2023 r. miała miejsce Europejska Noc Muzeów. Gmach Biblioteki UKW wypełnił się tego wieczoru sztuką. Już po raz drugi zagościł, w murach naszej książnicy i mieście, awangardowy festiwal sztuki współczesnej World Urban Art. W ramach Nocy Muzeów odbył się w Bibliotece jego wernisaż – World Urban Art Night. W przestrzeni bibliotecznej pojawiły się prace znamienitych artystów takich jak: Alexander Rodin, Peter Missing, Shepard Fairey, Kash Art by Kastellan, Omels, Tomo77, Gu-Tang Clan, TOPE, Eelus czy Mariusz Libel, który wraz z Krzysztofem Sidorkiem tworzy duet artystyczny Twożywo.

Wyjątkowości tegorocznej Nocy Muzeów w Bibliotece dodała obecność młodego artysty Christophera Tschernatsch’a - studenta Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Berlinie, który na oczach odwiedzających tworzył malarskie dzieło sztuki.

Za sprawą Jarosława Pijarowskiego, organizatora przedsięwzięcia, w nawiązaniu do opowiadania Jean-Paula Sartre’a, sztuki Grupy Twożywo oraz tekstów J. Pijarowskiego, odwiedzający byli także świadkami performance’u pt. „Czy siedzi w Tobie Herostrates?”. W działaniu czynny udział wzięli również pracownicy Biblioteki oraz Muzeum UKW. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował J. Pijarowski i członkowie zespołu Teatr Tworzenia, trębacz Jakub Marszałek oraz dr hab. Wojciech Dyngosz, prof. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Szczególne podziękowania za pomoc należą się także przedsiębiorstwu Zieleń Miejska, które zgodziło się na udostępnienie niezbędnych dla scenariuszu rekwizytów.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w czasie World Urban Art Night w Noc Muzeów 2023 !

Przypominamy, że wystawę można będzie podziwiać na I piętrze Biblioteki UKW do końca września br.

Pokaz zdjęć z otwarcia wystawy jest już do zobaczenia na serwisie YouTube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Av3HMtsmBVk