Muzeum UKW
ludzie siedzący na krzesłach w sali, słuchający wykładu ludzie siedzący na krzesłach w sali, słuchający wykładu

Konferencja "Kultura studencka, kultura akademicka. Historia i współczesność"

W miniony weekend dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska oraz dr Sławomir Łaniecki z Muzeum UKW przebywali w Krakowie, gdzie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Kultura studencka, kultura akademicka. Historia i współczesność” zorganizowanej przez Instytut Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Akademii Ignatianum w Krakowie oraz Klub Akademicki „Arka” działający przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Na konferencji, podczas której rozprawiano o szeroko rozumianej kulturze studenckiej i akademickiej dawniej oraz dziś, reprezentanci Muzeum UKW  przybliżyli zgromadzonym na widowni słuchaczom historię najbardziej znanego w Bydgoszczy Klubu Studenckiego Beanus’70. Dr Aldona Chlewicka-Mączyńska w wystąpieniu zatytułowanym „Materiały do dziejów kultury studenckiej lat 60.–80. XX w. w zbiorach Biblioteki i Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego” opowiedziała o zasobach archiwalnych dotyczących kultury studenckiej w Bydgoszczy, skupionej głównie wokół Klubu Studenckiego Beanus’70, znajdujących się w zbiorach bibliotecznych. Z kolei dr Sławomir Łaniecki w referacie zatytułowanym „Złote lata kultury studenckiej w Bydgoszczy” skoncentrował się na wątkach współpracy studenckiego środowiska kulturalnego realizującego się w ramach działalności „Beanusa” z akademickim środowiskiem kulturalnym Krakowa, Warszawy i Gdańska w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Oba referaty spotkały się z ciepłym przyjęciem oraz uznaniem.

Okazuje się, że Biblioteka UKW posiada w swoich zbiorach jedną z najwartościowszych w Polsce kolekcji studenckiej działalności klubowej w czasach minionej już epoki PRL. Ponadto środowisko bydgoskich studentów działających w klubach studenckich w latach 60., 70. i 80. XX w. należało do jednych z najbardziej aktywnych tego typu środowisk kulturotwórczych w Polsce, z którego w świat artystyczny wypłynęło wielu wybitnych twórców.

Konferencja i spotkanie środowiskowe działaczy oraz badaczy kultury studenckiej było również okazją do przedyskutowania możliwości realizacji dojrzewającego w Bibliotece UKW pomysłu na ogólnopolski projekt badawczo-popularyzatorski dotyczący dziedzictwa kultury studenckiej w Polsce. Przedsięwzięcie takie w ujęciu ogólnopolskim do tej pory nie było realizowane, więc wzbudza zainteresowanie w środowisku. A jest nad czym się pochylić. Narodziny kultury studenckiej datowane są na przełomowy rok 1956, kiedy to na polskich uczelniach zaczęły powstawać kluby studenckie, które od swojego zarania wyrywały się z uścisku aparatu państwowego i służb bezpieczeństwa. Miejsca te stawały się ośrodkami wolnomyślicielstwa wykraczającego również poza obszar kultury. Kultura studencka z czasem stała się także zarzewiem buntów społecznych wybuchających w Polsce czasów komunistycznych zaczynając od roku 1968, a kończąc na symbolicznym roku 1989.

Z dzisiejszej już perspektywy, kultura studencka w Polsce stanowi fenomenem na skalę europejską. Niemały udział w jej budowaniu mają studenci z Bydgoszczy i Torunia. Kultura studencka regionu kujawsko-pomorskiego jest bardzo interesującym polem do dalszych badań oraz właściwego umieszczenia jej historii i dziedzictwa w przestrzeni miasta. W tym wyjątkowym roku dla kultury bydgoskiej – Roku Andrzeja Szwalbego – ważne jest, aby mieć świadomość, jak znaczący wkład w rozwój kulturalny naszego miasta w XX w. wniosła również niezwykle barwna i wszechstronna kultura studencka.

Wystąpienie dra Sławomira Łanieckiego:

Wystąpienie dra. Sławomira Łanieckiego

Słuchacze podczas panelu konferencji

Klub Akademicki Arka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - współczesny wzorcowy model działalności klubu studenckiego:

Klub Akademicki Arka w Krakowie - przestrzeń historyczna

Klub Akademicki Arka w Krakowie - przestrzeń restauracyjna

Klub Akademicki Arka w Krakowie - przestrzeń do działalności kulturalno-artystycznej

tekst: Sławomir Łaniecki