Dobiegł końca miesiąc maj, wraz z nim zakwitły konwalie i kasztanowce. Studenci z niecierpliwością wyczekują na rozpoczęcie sesji egzaminacyjnej ;) .Ten piękny, wiosenny czas, kojarzy się także żakom z ich największym świętem, czyli Juwenaliami.
Podczas pierwszych lat istnienia Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Bydgoszczy, studenci tejże instytucji zapraszali w majowe dni na koncerty z cyklu „Studenci swemu miastu”. Odbywały się one w gmachu Filharmonii Pomorskiej. Prezentowano na nich różnorodne formy muzyczne. Umiejętności studentów podziwiali mieszkańcy Bydgoszczy, przedstawiciele władz miasta oraz inni goście.
Pierwsze bydgoskie imprezy studenckie na WSP, jako Juwenalia, odbyły się w dniach 9-14 maja 1977 roku. Były połączone z obchodami „Dni uczelni”. W ramach studenckiego święta w Teatrze Kameralnym zaprezentowano koncert pod nazwą: „Studencki pokłon przodownikom pracy”. W „Beanusie”, przedstawiciele uczelni byli rozśmieszani przez grupy kabaretowe. W domach studenckich zorganizowano liczne konkursy i turnieje wydziałowe. Zwieńczeniem obchodów „Dni WSP” był wieczór poetycki oraz jarmark na Starym Rynku.
„Dni uczelni” w 1978 roku rozpoczęły się od uroczystego przekazania kluczy do miasta studentom, którzy w dniach 11-14 maja po raz kolejny zabawiali mieszkańców. W programie znalazły się m.in.: imprezy plenerowe na bydgoskiej starówce, koncert studentów w kultowej Muszli Koncertowej w Parku Ludowym, „Dzień Sportu”, w którym Rada Klubu „Beanus” zmierzyła się z Radą Uczelnianą WSP, a na ulicy Długiej zorganizowano „Pchli Targ”.
Pierwsze wspólnie Juwenalia wszystkich uczelni odbyły się w 1979 roku. „Juvenalia Bydgoskich Studentów” zostały zainaugurowane 11 maja. Studenci w korowodzie przybyli na Stary Rynek, gdzie z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Franciszka Kiermasza odebrali symboliczny klucz do miasta. Program obchodów dni żaków był bardzo bogaty. Przed studentami zaprezentowały się grupy: „Wały Jagiellońskie” oraz „Exodus”. Odbyło się wiele imprez tanecznych w klubach studenckich, projekcji filmów oraz happeningów, takich jak np. mycie „Łuczniczki” i innych bydgoskich pomników. Była to także okazja do przeprowadzenia imprez sportowych, np. turnieju koszykarskiego, regat kajakowych czy biegu z Myślęcinka do Starego Rynku.
Podobnie było rok później, kiedy studenci ATR i WSP wspólnie świętowali, a także organizowali zabawy dla dzieci w Parku Ludowym.
Maj 1981 roku wyglądał już inaczej. W kraju panował kryzys społeczny i gospodarczy. Bydgoszczanie odczuli tego skutki podczas tzw. bydgoskiego marca 81’. Przy WSP powstał Bydgoski Ośrodek Krytyki Społecznej, w celu doprowadzania do swobodnej wymiany myśli na ówczesne tematy, zajmujące społeczeństwo.
Juwenalia zostały reaktywowane w 1984 roku jako „Studencka Wiosna Kulturalna”. Organizatorzy z WSP bawili przez cztery dni brać studencką i dzieci. Z zabawy skorzystało także 350 studentów z innych uczelni, biorących udział w XII letnich mistrzostwach Polski sportów obronnych. Atrakcją były też pokazy judo i skoków spadochronowych.
Po 6 latach przerwy w 1986 roku odbyły się kolejne bydgoskie wspólne Juwenalia. Wśród żaków WSP aktywny był klub „Beanus”, który prezentował swój dorobek i zespoły na scenie usytuowanej na Starym Rynku. „Derby kulturalne” były pojedynkami studentów ATR i WSP na własne umiejętności w szerokiej kulturze. W budynkach WSP pojawiły się znane grupy teatralne: „Tako” z Gdańska i „Kalambur” z Wrocławia.
W 1987 roku także nie zabrakło licznych koncertów w klubach studenckich. Młodzież z bydgoskich uczelni podziwiała skoki do wody z łodzi motorowej, jazdę na nartach wodnych i pokazy nurkowania swobodnego w wykonaniu Akademickiego Klubu Badań Podwodnych „Arius”. W hali „Astorii” odbyły się „Kabaretowe derby” ATR – WSP. Imprezę prowadził Krzysztof Materna, a gościnnie wystąpili Janusz Rewiński i Krzysztof Stroiński.
Program Juwenaliów w 1988 roku był podobny. Większość imprez odbyła się w klubach „Spin” i „Kosmos” W „Beanusie” na „Balu Jazzowym” zagrała grupa jazzowa z Holandii „SKPT”. Rozegrano turniej piłkarski, w którym wzięły udział reprezentacje pracowników naukowych i dziennikarzy WSP i ZSMP. W finale po serii rzutów karnych pracownicy naukowi pokonali dziennikarzy.
18 maja 1989 roku rozegrano kolejne „Kabaretowe derby”, tym razem na sali „Chemika”. Ekipy bydgoskich uczelni wyższych wspierał Maciej Zembaty, Andrzej Nowicki oraz kabaret „Klika”. Podczas koncertu „Students Pop Rock Show” wystąpiły zespoły heavy-metalowe z Litwy. Swoje recitale zaprezentowali Tadeusz Woźniak i Maciej Zembaty. Swój repertuar przedstawili również artyści z „Beanusa”.
Za organizację Juwenaliów w następnych latach odpowiadał Klub „Beanus”. W programie „Juwenalia 94” był: jazzowy bal, występ Krzysztofa Ścierańskiego oraz turniej piłki siatkowej o Puchar Rady Klubu „Beanus 70”. Rok później na juwenaliowej scenie swój spektakl zaprezentowali młodzi aktorzy z Wielkiej Brytanii.
Od 2001 roku Juwenalia rozpoczynają się tradycyjną „Blokadą Łużyka”. Nazwa tego wydarzenia bierze się od jej lokalizacji. Koncerty odbywały się na ulicy Łużyckiej w okolicach akademików, co powodowało blokadę tej ulicy. Od 2013 roku imprezę przeniesiono na Campus Główny UKW. Podczas występów, studenci bawią się, biorą udział w konkursach i mogą zajadać się smakołykami przyrządzonymi na własnych grillach.
Ten rok jest już drugim z rzędu, w którym zabrakło juwenaliowego święta. Oczywiście, środowisko akademickie żyje z nadzieją, że jest to ostatni rok bez tych niewątpliwie ważnych obchodów święta braci studenckiej. Trzymajmy za to kciuki, tak jak za powodzenie w nadchodzącej sesji!
Tekst: Miłosz Kalaczyński
Źródła:
-
Biegański Z., Jastrzębski W., Kawski T., Zaćmiński A., Zawodniak M., Kronika Trzydziestolecia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy 1969-1999, Bydgoszcz 1999.
-
Express Bydgoski
-
Programy Juwenaliów 1977–1988.
- Źródło zdjęcia: https://dziwnabydgoszcz.blogspot.com/2015/04/odrobina-najnowszej-historii-bydgoszczy.html