Muzeum UKW

W dniach 22 i 23 października 2020 r. Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych wraz z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach zorganizowało V konferencję naukową „Dziedzictwo akademickie dla przyszłości nauki”.

Miała ona miejsce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kielcach oraz w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Korzecku. My również wzięliśmy w niej czynny udział i chociaż obrady odbywały się dla większości uczestników zdalnie były one równie owocne jak uprzednio organizowane stacjonarnie. W konferencji udział wzięło 60 osób, wygłoszono 27 referatów, 6 komunikatów, a uczestnicy reprezentowali aż 30 jednostek muzealnych. Po powitaniu zebranych przez Prezesa SMU, Rektora Uniwersytetu w Kielcach oraz Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach i prezentacji nowych jednostek rozpoczęły się obrady, które trwały dwa dni.

Zostały one podzielone na IV panele: I: Zbiory polskich muzeów uczelnianych, II: Polskie kolekcje uczelniane i ich znaczenie w badaniach naukowych, III: Wybitne osobistości polskiej nauki oraz IV: Gromadzić wiedzę – badanie i uczenie się na kolekcjach uczelnianych. Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zaprezentowało się w panelu pierwszym oraz trzecim wystąpieniami dr Aldony Chlewickiej –Mączyńskiej na temat „Życie i twórczość Wojciecha Weissa (1875-1950) – potencjał edukacyjny oraz mgr Olgi Cuske na temat „Dr Henryk-Filipowicz – Dubowik (1930-2015). Życie i działalność”. O granicach, odpowiedzialności i dysonansie poznawczym na przykładzie zbiorów Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego opowiedziała, przedstawiając ciekawą prezentację dr Aleksandra Sara Jankowska.

Oprócz tradycyjnych wystąpień podczas V konferencji uczestnicy prowadzili dyskusję, zadawali pytania i wymieniali się cennymi doświadczeniami. Szczególną uwagę na nową rzeczywistość zwrócił dr hab. Hubert Kowalski z  Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdził, że ”od marca 2020 działalność muzeów przeszła w przestrzeń cyfrową, co wymusza na nas bycie intencyjnymi i perswazyjnymi, a pracownicy muzeów zmieniają paradygmat spojrzenia na funkcjonowanie uniwersytetów”. Dr Marek Bukowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego natomiast podkreślił symbiozę muzeum i wirtualnego świata, a także zaprosił do spotkań online ze społecznością muzealną spoza granic Polski. Na zakończenie V konferencji prowadzący zapowiedzieli VI konferencję naukową w Warszawie oraz kolejną w 2022 r. w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Konferencję dofinansowano z programu „Doskonała nauka” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tekst: mgr Joanna Gurgul