IV Konferencja Naukowa Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych

W dniach 23-25 października 2019 roku, pracownicy Muzeum Uniwersyteckiego UKW oraz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW udali się do Gdańska, aby uczestniczyć w IV Konferencji Naukowej pt.: „Dziedzictwo Akademickie. Formy i kierunki partycypacji muzeów uczelni wyższych”. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zaś współorganizatorem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Muzeum Gdańska, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Sekcja Historyczna, Biblioteka Politechniki Gdańskiej, Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii oraz Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Celem konferencji było przedstawienie form i kierunków partycypacji muzeów uczelni wyższych w kontekście dziedzictwa akademickiego. Prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych – dr hab. Hubert Kowalski (Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego) zaprezentował dofinansowaną w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” publikację „Muzea Uczelniane dla Niepodległej” oraz zaprosił zebranych na otwarcie wystawy pod tym samym tytułem. Przedstawienie nowych jednostek, wymiana doświadczeń muzealników w zakresie podejmowanych działań, umiejscowienie muzeów uczelnianych w strukturze uniwersytetów, czy formy promocji uczelni poprzez muzea uczelniane to tylko ułamek poruszonych zagadnień i ciekawych dyskusji. Całości dopełniły warsztaty tematyczne, podzielone na pięć paneli: „Zarządzanie zbiorami, bezpieczeństwo, konserwacja” (mgr Joanna Ślaga), „Misja i strategia” (mgr Marta Szaszkiewicz), „Zbiory przyrodnicze” (dr Szymon Konwerski i mgr Mariusz Niechwedowicz), „Zbiory medyczne” (mgr Łucja Stasik) oraz „Instrumenty naukowe” (dr Małgorzata Taborska). Pani dr Aleksandra Jankowska z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW poświęciła swoje wystąpienie Pinakotece Rodziny Poznańskich.

Ponadto uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego, Laboratorium Bursztynowego Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego oraz podziwiania przepięknego Dworu Artusa w Gdańsku. W konferencji wzięło udział około 130 osób z 78 jednostek z całej Polski.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna na stronie: https://www.facebook.com/pg/MuzeumUKW/photos/?tab=album&album_id=774431269649315

tekst: Joanna Gurgul