Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zwraca się z gorącą prośbą o przekazywanie eksponatów

Szanowni Państwo,

W początku 2017 r. zostało utworzone Muzeum Uniwersyteckie, funkcjonujące w ramach Biblioteki UKW. Muzeum powołano Zarządzeniem nr 26/2016/2017 Rektora UKW z dnia 6 lutego 2017 r. ws. Regulaminu Organizacyjnego Biblioteki UKW. W strukturze Biblioteki utworzono Oddział Zbiorów Muzealnych, a w nim Sekcję - Muzeum Uniwersyteckie. Prace nad tworzeniem Muzeum wspomagane są przez zespół powołany przez Rektora UKW, w którego skład wchodzą: dr Aldona Chlewicka-Mączyńska, mgr Iwona Chyła, dr Iwona Jastrzębska-Puzowska, dr Sławomir Łaniecki, dr Monika Opioła -Cegiełka, dr Agnieszka Wysocka.

Zadaniem Muzeum jest gromadzenie pamiątek związanych z Uniwersytetem, jego pracownikami i absolwentami. Zasadnicza część zbiorów prezentować ma rozwój Uczelni jako instytucji (struktury i infrastruktury) akademickiej oraz osób związanych z UKW (pracowników i studentów UKW,   a także współpracujących z Uczelnią. Ważnym elementem będzie ukazanie osiągnięć naukowych, dydaktycznych, organizacyjnych, artystycznych, sportowych i in., oraz życia codziennego Uniwersytetu, toku studiów, karier pracowników). Zadaniem Muzeum będzie także ukazanie miejsca i roli Uniwersytetu w życiu miasta, regionu, Polski oraz w światowej nauce.

Zbiory już są przekazywane przez jednostki uczelniane oraz przez indywidualnych ofiarodawców. Gromadzone materiały dotyczą historii, organizacji, działalności naukowej, dydaktycznej, sportowej i kulturalnej, jak również życia społecznego, utworzonej w 1969 r. szkoły wyższej (od 2005 r. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego).  Są to sprawozdania, zdjęcia (archiwum p. Andrzeja Obiały), nagrania (wywiady, uroczystości), serwisy informacyjne, czasopisma (w tym gazetki studenckie), dyplomy (m.in. doktorów honoris causa), obiekty pamiątkowe (insygnia, sztandary, odznaczenia, puchary, portrety, plany i in.), a także notatki z wykładów. Tworzone będą m.in. zespoły archiwalne związane z działalnością chórów, Klubu Studenckiego „Beanus”, organizacji związkowych, społecznych, sportowych. Przewidziany jest, m.in. dobór części wyposażenia UKW, w tym sprzętu badawczego, pod kątem przydatności dla muzeum uczelnianego. Zbiory będą magazynowane i eksponowane w gmachu Biblioteki UKW. Ekspozycje czasowe znajdą się w różnych budynkach UKW. Muzeum jest reprezentowane w Stowarzyszeniu Muzeów Uczelnianych przez dyr. Biblioteki UKW dr Aldonę Chlewicką-Mączyńską.

Pragniemy stworzyć system informacji dla całej uczelni, obejmujący m.in. obecne i dawne siedziby i inne miejsca istotne dla życia akademickiego (stołówki, kluby, miejsca spotkań itd.). Będziemy  inwentaryzować i opisywać pozyskane obiekty, tworzyć wystawy stałe i czasowe, uczestniczyć w prezentacji zbiorów, m.in. podczas nocy muzeów, organizować spotkania byłych pracowników i absolwentów, uczestniczyć w przygotowywaniu jubileuszy, promować Uniwersytet, np. poprzez wsparcie starań o nadawanie ulicom Bydgoszczy i miejscowości regionu imion osób zasłużonych dla Uczelni.

Zwracamy się  do kierowników jednostek, byłych i obecnych pracowników oraz studentów Uczelni, z prośbą o informacje, gdzie mogą być przechowywane dokumenty i obiekty mające wartość dla nowotworzonego Muzeum. Prosimy o kontakt osoby posiadające interesujące materiały: fotografie, dokumenty, gazetki i in., spośród wcześniej wymienionych, o ich przekazanie lub udostępnienie w celu wykonania cyfrowej kopii obiektów. Wszystkich chętnych do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami lub wiedzą  zapraszam do kontaktu: dr Aldona Chlewicka-Mączyńska, e-mail: aldona.chlewicka@ukw.edu.pl, tel. 506-423-861, lub biblioteka@ukw.edu.pl lub dr Monika Opioła-Cegiełka. (m.opiola@ukw.edu.pl).